Блог на The Business Institute

Защо финансово моделиране

„Плановете са нищо, планирането е всичко“. Тази известна фраза на Айзенхауер ни насочва към много важна находка, тествана през вековете – да имаш изготвен план не е достатъчно. Но да знаеш как, кога и да можеш бързо и лесно да променяш изготвения план, да можеш да го адаптираш към постоянните промени – това е безценното. Нуждите от промени са вече постоянно дежурни в бизнеса днешно време. Именно за това и уменията и инструментите, които ни дават възможност бързо да адаптираме плановете си реално са конкурентно предимство в бизнеса.
И точно тук на помощ идва финансовият модел. За някои финансовият модел е нещо сложно, трудно и неразбираемо за нефинансистите. Вероятно в повечето случаи те са прави. Но когато на финансовия модел се погледне като на бизнес инструмент за улеснено вземане на решения, може и следва да го погледнем по друг начин. Финансовият модел, реално е инструмент, който бързо, лесно и структурирано визуализира, обяснява, анализира основните финансови метрики на бизнеса или на проект. Основната цел на финансовия модел е реално да улеснява мениджърите да вземат решения:
  • Подпомага информираните мениджмънт решения, на базата на цифри и калкулации;
  • Разкрива и насочва към области на потенциален риск;
  • Гради доверие пред инвеститори и кредитори като представя яснота и прозрачност по отношение на финансово състояние или потенциал за развитие.

Отдавна отмина времето когато основно големите и утвърдени компании имат нужда от статичен план, с който да управляват бизнеса си. Днешно време и малки и големи компании имат нужда постоянно да моделират, да са гъвкави и адаптивни за да успеят. Финансовият модел описва как бизнеса генерира и печалба и парични потоци. Визуализира причинно-следствените връзки между променливите и резултатите в модела – т.е. позволява ни, а и ни насърчава да моделираме.

Основните елементи, а и основни ползи на финансовия модел не са малко:

  • Анализира информация за минали периоди – извежда тенденции, разкрива находки, важни за прогнозите за напред.
  • Извежда важните допускания и променливи, които имат значимо влияние върху резултатите на бизнеса.
  • „Навръзва“ основните финансови отчети – Отчет за доходите, Баланс и Парични потоци, като представя холистична перспектива към финансите в бизнеса.
  • Дава възможност за проиграване на сценарии и оценява влиянието на различни променливи и допускания. Позволява по-добро управление на рисковете в бизнеса.
Финансовият модел е истинско “швейцарско ножче” за бизнес мениджърите – с модела може да планираш, да отчиташ, да анализираш, да оценяваш и да вземаш решения. И всичко това на едно място.
Полезно